3 Cities Hoops
 
Programs
3 Cities Hoops Fall League - Fall 2016

Coaches/Parents/Fans:

A big thank you to everyone for a great season so far.  We've had some amazing games and the kids are obviously enjoying the experience, which is what it's all about.

The schedule has been updated...check out your division in the left sidebar link. Please pass schedule information along to everyone involved with your team.

 We would also like to thank our gym hosts for their flexibility and taking on additional games to ensure that all teams will get their alloted number.

FYI, we are always looking for new gym hosts.  If your school club or organization has a gym available, hosting on a Saturday (or multiple Saturdays) is a great opportunity for a fundraiser.  Contact us for more information!

Thanks!

 

League Admission Cost: $4 for adults - $3 for students & seniors

Registration Status: Closed
Early Bird Registration: Monday, August 1, 2016 - Friday, September 23, 2016
Regular Registration: Saturday, September 24, 2016 - Saturday, October 8, 2016
Late Registration: Sunday, October 9, 2016 - Wednesday, October 12, 2016
Program Duration: Saturday, October 22, 2016 - Saturday, December 10, 2016
Regular Registration Cost: $ 325.00
3 Cities Hoops December Tourney - Winter I 2016

3 Cities Holiday Hoop Classic

Regional AAU Championship (WA, OR, ID, MT) Qualifier - to be held in TC!

When: December 16th-18th

Location: Tri-Cities, Washington

Grade Level: 2nd - 8th Boys and Girls

2nd Grade Boys Division Added

Cost: $225 (Four game guarantee)

Space is limited, get signed up today!  

Prizes: Championship t-shirts, All-Tournament Team

 

Contact us with questions or for additional information.

Registration Status: Open
Regular Registration: Saturday, October 22, 2016 - Saturday, December 3, 2016
Late Registration: Sunday, December 4, 2016 - Saturday, December 10, 2016
Program Duration: Friday, December 16, 2016 - Sunday, December 18, 2016
Regular Registration Cost: $ 225.00

Follow Us:   
 
  • Saturday 12/3
    8:30 AM
    Hermiston Sparks vs Kennewick Hoopsters
    C2
  • Saturday 12/3
    8:30 AM
    Flight Gold Roberts vs Purosho
    HHH
  • Saturday 12/3
    8:30 AM
    Hanford Flight Riel vs KBC Wright
    C1
  • Saturday 12/3
    8:30 AM
    Flight Gold 5B vs Suns Harper
    C3
  • Saturday 12/3
    8:30 AM
    Gladiators vs Kennewick Orange
    Park
  • Saturday 12/3
    8:30 AM
    Gunners Cowell vs Flight Purple 8B
    CK
  • Saturday 12/3
    8:30 AM
    Hanford Flight Mosley vs TC Flight
    Chief Joe
  • Saturday 12/3
    9:30 AM
    Relentless vs Kennewick Hoopsters
    C2
  • Saturday 12/3
    9:30 AM
    TC Storm vs Hanford Flight Milum
    C1
  • Saturday 12/3
    9:30 AM
    Suns Blue Haak vs Gunners Noles
    HHH
  • Saturday 12/3
    9:35 AM
    Gunners Cowell vs BC Bears 8B
    CK
  • Saturday 12/3
    9:40 AM
    KBC Cottonwood vs Suns Harper
    C3
  • Saturday 12/3
    9:40 AM
    Hanford Flight Jensen vs Big River Colbray
    Park
  • Saturday 12/3
    9:40 AM
    Hanford Flight Mosley vs Hanford Flight Gold Jensen
    Chief Joe
  • Saturday 12/3
    10:00 AM
    Big River 8B vs Walla Walla Elite
    Garrison 2
  • Saturday 12/3
    10:00 AM
    Kennewick Icemen vs Walla Walla Thunder
    Garrison 1
  • Saturday 12/3
    10:30 AM
    NW Heat 4G vs Walla Walla Lady Rebels
    C2
  • Saturday 12/3
    10:30 AM
    Hanford Flight Bush vs Flight Gold Roberts
    HHH
  • Saturday 12/3
    10:30 AM
    Hanford Flight Riel vs BC Warriors
    C1
  • Saturday 12/3
    10:40 AM
    Gunners Gold vs Rebels
    CK
  • Saturday 12/3
    10:50 AM
    Hanford Flight Gonzalez vs Hanford Flight Utecht
    Chief Joe
  • Saturday 12/3
    10:50 AM
    Flight Gold Safranski vs Flaming Fire
    C3
  • Saturday 12/3
    10:50 AM
    Hanford Flight Scott vs Kennewick Orange
    Park
  • Saturday 12/3
    11:00 AM
    BC Bears 7G vs Southridge Suns 7G
    Ki-Be
  • Saturday 12/3
    11:15 AM
    Big River 8B vs Suns Bayless
    Garrison 2
  • Saturday 12/3
    11:15 AM
    KBC Price vs Kennewick Icemen
    Garrison 1
  • Saturday 12/3
    11:30 AM
    Hanford Flight Diaz vs Walla Walla Lady Rebels
    C2
  • Saturday 12/3
    11:30 AM
    TC Storm vs Hanford Flight Gold
    C1
  • Saturday 12/3
    11:30 AM
    Suns 2B vs Kennewick Panthers
    HHH
  • Saturday 12/3
    11:45 AM
    SONIKS vs Kennewick Ballers
    CK
  • Saturday 12/3
    12:00 PM
    Walla Walla Vikings vs Hanford Flight Milum
    Chief Joe
  • Saturday 12/3
    12:00 PM
    KBC Cottonwood vs Gunners Holden
    C3
  • Saturday 12/3
    12:00 PM
    Gladiators vs Big River Colbray
    Park
  • Saturday 12/3
    12:10 PM
    BC Bears 7G vs Flight White 7G
    Ki-Be
  • Saturday 12/3
    12:30 PM
    Walla Walla Lady Rebels vs Kennewick Blaze
    Garrison 2
  • Saturday 12/3
    12:30 PM
    Kennewick Panthers vs Hanford Flight 2B
    HHH
  • Saturday 12/3
    12:30 PM
    Basin Blitz vs PBC 4B
    C2
  • Saturday 12/3
    12:30 PM
    KBC Price vs Walla Walla Thunder
    Garrison 1
  • Saturday 12/3
    12:40 PM
    Crusaders vs BC Bucks
    C1
  • Saturday 12/3
    12:50 PM
    Triple City Ballers vs Southridge Suns 4B
    CK
  • Saturday 12/3
    1:10 PM
    Gunners Gold vs Gunners White
    Chief Joe
  • Saturday 12/3
    1:10 PM
    Hanford Flight Scott vs Richland Black
    Park
  • Saturday 12/3
    1:10 PM
    Gunners Van Orton vs Pendleton
    C3
  • Saturday 12/3
    1:20 PM
    Saturdays Warriors vs Moses Lake
    Ki-Be
  • Saturday 12/3
    1:30 PM
    Hermiston 3G vs NW Heat 3G
    C2
  • Saturday 12/3
    1:30 PM
    Walla Walla Rebels 2B vs Big River 2B
    HHH
  • Saturday 12/3
    1:45 PM
    Big River Mackay vs Walla Walla Blue
    Garrison 2
  • Saturday 12/3
    1:45 PM
    Suns Bayless vs Walla Walla Elite
    Garrison 1
  • Saturday 12/3
    1:50 PM
    Gunners Gold Kreutz vs BC Ballers Enriquez
    C1
  • Saturday 12/3
    1:50 PM
    Flight Purple Roe vs KBC Malisani
    CK
  • Saturday 12/3
    2:20 PM
    Intensity vs Walla Walla Vikings
    Chief Joe
  • Saturday 12/3
    2:20 PM
    Gunners Noles vs Purosho
    Ki-Be
  • Saturday 12/3
    2:20 PM
    Crusaders vs Gunners Sanchez
    C3
  • Saturday 12/3
    2:20 PM
    Big River Oakley vs LC Patriots
    Park
  • Saturday 12/3
    2:30 PM
    Hermiston 3G vs KBC Backlund
    C2
  • Saturday 12/3
    2:30 PM
    Walla Walla Rebels 2B vs PBC 2B
    HHH
  • Saturday 12/3
    2:50 PM
    Triple City Ballers vs Gunners Peterson
    CK
  • Saturday 12/3
    2:50 PM
    KBC Ott vs Pendleton
    C1
  • Saturday 12/3
    3:00 PM
    Pendleton Buckaroos vs Kennewick Blaze
    Garrison 1
  • Saturday 12/3
    3:00 PM
    Big River Mackay vs Gunners Praino
    Garrison 2
  • Saturday 12/3
    3:30 PM
    NW Heat 3G vs KBC Backlund
    C2
  • Saturday 12/3
    3:30 PM
    KB Bears 5G vs Hanford Flight Martin
    Ki-Be
  • Saturday 12/3
    3:30 PM
    Kennewick Ballers vs Hanford Flight 8G
    HHH
  • Saturday 12/3
    3:30 PM
    Hanford Flight Bush vs Benton City Smith 3B
    Chief Joe
  • Saturday 12/3
    3:30 PM
    KBC Biglin vs Basin Blitz
    Park
  • Saturday 12/3
    3:30 PM
    KBC Davis vs Gunners Holden
    C3
  • Saturday 12/3
    3:50 PM
    Flight Gold 8B vs KBC 8B
    CK
  • Saturday 12/3
    4:15 PM
    Pendleton Buckaroos vs Walla Walla Lady Rebels
    Garrison 1
  • Saturday 12/3
    4:15 PM
    Gunners Praino vs Walla Walla Blue
    Garrison 2
  • Saturday 12/3
    4:30 PM
    PBC 4B vs Gunners Schulz
    Park
  • Saturday 12/3
    4:40 PM
    Lady Braves vs Flight Purple 7G
    HHH
  • Saturday 12/3
    4:40 PM
    Moses Lake vs Flight Gold 7G
    Ki-Be
  • Saturday 12/3
    4:40 PM
    Bears Berry vs Benton City Smith 3B
    Chief Joe
  • Saturday 12/3
    5:00 PM
    Flight Gold 8B vs Suns Grey
    CK
  • Saturday 12/3
    5:30 PM
    Flight Gold 5B vs Gunners Sund
    Park
  • Saturday 12/3
    5:50 PM
    Hanford Flight 8G vs Lady Braves
    HHH
  • Saturday 12/3
    6:35 PM
    Gunners Sund vs Gunners Sanchez
    Park